Evren Bal kimdir?

Teknolojiyi, yeniliği, gelişimi ve öğrenmeyi seven, 1980 doğumlu bir Y kuşağı üyesiyim. Üsküdar Anadolu Lisesi (1998) ve Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği (2005) mezunuyum.

1998 yılından bu yana web teknolojileri ile içli dışlıyım. Frontend ve Backend geliştirme yapıyorum. Web teknolojileri, restful servisler, güvenlik, stabilite ve ölçeklendirme konularından az biraz anlarım. 🙂

İlgi ve bilgi alanlarım

  • 15 yılı aşkın PHP deneyimim var. Güncel olarak Phalcon ve Slim frameworklerini kullandım. Geçmişte codeigniter ve laravel (neredeyse ilk sürümleri) ile ilgilendim.
  • Go ile PHP kadar uzun süreli deneyimim yok, fakat PHP’den edindiğim genel web tecrübesi sayesinde Go ile’de uygulama geliştirebiliyorum.
  • Python ile bazı CLI uygulamaları (Scraper) gibi yazmışlığım, 3-4 sene önce makine öğrenmesi ve yapay zeka konusunda oynamışlığım (Keras ve Tensor Flow ile) var.
  • Javascript (vanilla.js), Vue.js ve jQuery (Vue’dan sonra eskisi kadar aktif kullanmıyorum) ile aram gayet iyi. Uzun süre önce Node.Js ile sunucu tarafında da js kullanmışlığım var.
  • CSS ve SASS‘a hakimim. Aktif olarak TailwindCSS (örneğin bu blogun temasında) ve Bootstrap (Tailwind’den sonra biraz pabucunu dama attım) ve geçmişte de Bulma kullanmışlığım var.
  • In-Memory Database (örn Redis), Message Queue (örn RabbitMq), RDBMS (Örneğin MariaDB) ve NoSql (Örneğin MongoDB) konseptlerine hakimim, nerede nasıl kullanılır bilirim. 🙂
  • Docker, Docker Swarm ve Kubernetes gibi konteyner ve orkestrasyon teknolojileri hakkında bilgi sahibiyim.
  • DevOps pratikleri ve CI/CD süreçleri hakkında bilgi sahibiyim.
  • Unity ile oyun geliştirme bahanesi ile C#‘a da girmişliğim var.
  • Son olarak yeni teknolojileri, platformları, programlama dillerini ve frameworkleri öğrenmeyi seviyorum.

Profesyonel Geçmişim

Şu an aktif olarak sektörde çalışmıyorum. 10+ senedir bambaşka bir alanda faaliyet gösteren bir şirkette çalışıyorum. Fakat yukarıda saydıklarımdan hiç kopmadım ve özellikle son iki senedir freelance olarak bu konulara tekrar ağırlık verdim

Freelance

1998 yılından bu yana freelance olarak geliştirme yapıyorum. 2010 ve 2018 arasında bir yavaşlama dönemine girdim fakat 2018 yılından bu yana tekrar odağımı arttırdım. Genel olarak web sitesi tasarımları, WordPress temaları ve web tabanlı özel uygulamalar/intranet uygulamaları yapıyorum. Bol bol tutturamadığım yan proje’de tuzu biberi oluyor.

ARDEX Türkiye

2010-2015 yılları arasında fabrika müdürü olarak görev yaptım. 2015 yılından bu yana İş geliştirme ve proje yönetimi ile birlikte, web geliştirme, çeşitli intranet uygulamaları geliştirme ve kısmi olarak tasarım işlerini yapıyorum.

PlusValue ARaştırma Danışmanlık

Kurucu ortak olduğum şirkette 2005-2008 yılları arasında web uygulama geliştiriciliği birincil görevimdi. O dönem için ilklerden ve belki de Türkiye’de tek olan gizli müşteri platformunu hayata geçirdim. Bu platform üzerinden gizli müşteri veritabanı tutuluyor, gizli müşteri-ziyaret atamaları yapılıyor, sonuçlar gerçek zamanlı olarak müşterilerimize raporlanıyordu.

Benden yardım almak ya da benimle çalışmak ister misiniz?

Bilgi paylaştıkça büyür mottosuna inanıyorum ve bilgimi paylaşmayı seviyorum. Sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşarak yukarıdaki konularda sorularınızı yöneltebilir ya da fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Eğer ihtiyacınız bilgi almayı aşıyorsa, Upwork platformu üzerinden proje bazlı olarak çalışabiliriz, eğer küçük işer veya projeyi aşan bir ihtiyacınız varsa yarı zmaanlı/uzun süreli iş tekliflerine de açığım. 🙂