Nostalji – İbibik Online

Bugün sizleri yaptığım ilk web sitesi ile, 1998 yılında yayına giren IbibikOnline ile tanıştırmak istiyorum.


Nostalji – İbibik Online

Eski bilgisayarcılardan olduğumu anlatmak istediğimde kullandığım bir söz var. “İlk web sitemi 1998 yılında yapmıştım.” Çok eskilerden olduğumu anlatmak için de “tornavida ile kafa ayarı yapar, bunla uğraşmamak için de bilgisayarcıya teyp götürürdüm” diyorum.

Tam da burda yazıya ara verip, aşağıdaki görseli bulup twitledim, kaldığım yerden devam edeyim. 🙂

İlk sitemi 1998’de yaptım diyorum ama elimde ne bir ekran görüntüsü, ne de bir kaynak kod (kaynak kod mu? düz html ve javascript işte canım) var. Geocities’de barınan site, Geocities’in kapanması ile birlikte bu sitede tarihe karışmış oldu. Wayback machine‘den bulup iç sayfalarına da girince benm için nostalji oldu.

Bugün için çok komik, 23 sene öncesi için başarılı, o zamanlarda 17-18 yaşında bir ergen için oldukça başarılı bir girişim. Türkiye’deki çoğu şirketten önce benim ‘İBİBİK ONLINE’ markamın web sitesi varmış. 🙂

Doğru mu hala bilmiyorum ama bir arkadaşım bir fuarda ‘İBİBİK ONLINE’ diye bir stant gördüğünü bile söylemişti. (Ne troll arkadaşlarım var)

Detaylarını çok hatırlamamakla birlikte html + javascript + çeşitli java appletler kullanarak oluşturduğum o sitede internetten bedava bulunabilecek herşeyi bir arada listelemiştim. O zaman Türkiye’de Internete giren de pek olmadığından çok tutulan bir site olmuştu. Sanırım erken girenler olarak, Internet diye bir ortamda, Amerikadan katalog veya cd getirtme fikri hoşumuza gitmişti. Hadi ben 17-18 yaşlarında ileri ergen bir gençtim ama 40-50 yaşlarında insanlar da internetten bedava faks çektim diye seviniyorlardı. 🙂

Sorsanız hatırlamazdım ama Wayback Machine’den bakınca bedavaların CD, katalog, hosting veya e-posta adresi ile sınırlı kalmadığını internetten faks ve sms göndermeye kadar götürdüğümü görüyorum. O zaman bu servisleri veren yerler referrer kontrolü bile yapmaya gerek duymamışlar ki, benim sayfamda bulunan form üzerinden gönderilebiliyormuş. 🙂

Sayfanın üzerinde ilginç bir detay daha var. “Türkiye Banner Değişim servisi”, namı diğer TBD. Hazır bir Perl scriptini değiştirerek oluşturduğum bu sistem, üye olan sitelerin, sistemdeki diğer sitelerin reklamlarını göstermeleri, ve kendi reklamlarının gösterim sayısının %80’i kadar bu ağa dahil diğer sitelerde gösterilmesini sağlıyordu. Şimdi bakınca 1998 yılında Türkiye’de internet reklamcılığında otorite olan belki de ilk kişiymişim. 🙂

Belki sizin için hiç birşey ifade etmiyor ama beni 20+ sene öncesine götürdüğü için “İBİBİK Online’ı” sizlerle paylaşmak istedim.

Kim bilir belki hatırlayan ya da TBD üyesi olan birileri çıkar. 🙂

Bir soru, öneri ya da yorumunuz mu var?

Evren Bal

Ben Evren BAL

1996'dan beri ‘Internet canlısıyım!’

Evren Bal Hakkında daha fazla bilgi.

Tanışmak isterseniz hemen sosyal medyadan iletişime geçebilirsiniz.

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

  • Bir sorunuz mu var?
  • Yazıda bir hata mı farkettiniz?
  • Sayfa ile ilgili bir öneriniz mi var?
  • Yazmamı önereceğiniz bir konu mu var?

Lütfen iletişim formunu kullanarak veya sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşın.

Digital Ocean Logo

VPS sunucusu denemek ister misiniz?

Digital Ocean'a referans bağlantımdan kayıt olarak yeni oluşturacağınız hesabınızı 60 gün geçerli 100$ kredi ile açabilirsiniz. Bu miktar yüksek performanslı VPS'leri bile denemeniz için yeterlidir.

Yapacağınız onca kurulumun boşa gitmemesi için benim tavsiyem uzun vadede kullanabileceğiniz özellik ve maliyetlerde bir sunucu oluşturmanızdır.

Ücretsiz 100$ kredi bağlantısı

60 günlük denemeniz sonunda eğer devam etmek istemezseniz hiç bir ücret ödemeyeceksiniz. Hizmeti kullanmaya devam etmek isterseniz harcamanız 25$'a ulaştığında benim hesabıma da 25$ kredi yüklenecektir.

Diğer bir deyişle, siz 100$ ücretsiz krediyi her halükarda kazanırken, daha sonra ücretli devam etmeye karar verirseniz ben de 25$ kredi kazanacağım.

Copyright © 2022 - Evren BAL