Yeni Tema Honeywind

Her ne kadar şu an aktif temam olmasa da, blogumun eski teması Honeywind için yazdığım yazıyı buraya bırakıyorum.


Yeni Tema Honeywind

Taildwind CSS ile WordPress teması = Honeywind

Blogum 21.07.2021 tarihi itibarı ile yeni görünümüne kavuştu. Yeni temam ‘Honeywind’ tamamen el emeği göz nuru oluşturduğum bir tema. Böylece hem WordPress ekosisteminde çok yaygın olmayan ‘Tailwind Css‘ tabanlı bir temaya sahip oldum, hem de uzun yıllar sonra bir WordPress temasını sıfırdan oluşturarak WordPress tema geliştirme konusundaki pası üzerimden atmış oldum. 🙂

11.05.2022 Düzeltme: Blogu Headless WordPress yapısına geçirip ön yüzü Next.Js’e çevirdiğim için bu yazıdaki tema artık aktif değildir.

Honeywind’de neler var?

 • Yazılar ana sayfa, kategori ve aşriv sayfalarında “masonry” ızgara düzeni olarak bilinen düzende gösteriliyor. Bunun için diğer masonry kütüphanelerinin aksine hafif ve inanılmaz hızlı bricks.js kütüphanesini kullandım.
 • Temayı hem açık, hem de koyu renk olarak tasarladım. Sayfanın sağ üst köşesinde bir tema değiştirme düğmesi göreceksiniz. Klasik bir ‘checkbox’ elemanına biraz css ve javascript ekleyerek bu işlevi kazandırdım.
 • Yazıların altında ve kart görünümlerine eklediğim like özelliği de tamamen temaya bütünleşik, harici bir eklentiye ihtiyaç duyulmuyor.
 • Anasayfa, kategori ve arşiv sayfaları Jetpack’i infinite-scroll özelliğine uygun şekilde tasarlandı. Jetpack etkin olmadığında bu özellik yerine klasik önceki-sonraki sayfa bağlantıları gösteriliyor.
 • Yapışkan başlık bölümü temanın içine gömülü, ayrıca bir eklenti kullanmak gerekmiyor.
 • Yan menüde ilgili yazılar ve son yazıları özel stillerde göstermek için iki bileşen oluşturdum.
 • Yazıların kart görünümleri ve tekil içerk görünümünde listelenen çoğu bölüm tema ayarlarından açılıp kapatılabiliyor.

Tema şu an için alpha aşamasında, önce kendi sitemde deneyip hataları düzelttikten sonra kaynak kodunu da açmayı düşünüyorum. Ayrıca şimdilik ‘manuel’ yöntemlerle çözdüğüm bir kaç özelliği de eklemeyi düşünüyorum.

Hazır tema kullanmayı bırakıp, A’dan Z’ye her şeyine hakim olduğum bir tema kullanmaya başladığım için çok mutluyum. Sitede gördüğünüz herhangi bir özellikle ilgili PHP, CSS ve JS desteğine ihtiyacınız olursa lütfen bana ulaşın.

Bir soru, öneri ya da yorumunuz mu var?

Evren Bal

Ben Evren BAL

1996'dan beri ‘Internet canlısıyım!’

Evren Bal Hakkında daha fazla bilgi.

Tanışmak isterseniz hemen sosyal medyadan iletişime geçebilirsiniz.

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

 • Bir sorunuz mu var?
 • Yazıda bir hata mı farkettiniz?
 • Sayfa ile ilgili bir öneriniz mi var?
 • Yazmamı önereceğiniz bir konu mu var?

Lütfen iletişim formunu kullanarak veya sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşın.

Digital Ocean Logo

VPS sunucusu denemek ister misiniz?

Digital Ocean'a referans bağlantımdan kayıt olarak yeni oluşturacağınız hesabınızı 60 gün geçerli 100$ kredi ile açabilirsiniz. Bu miktar yüksek performanslı VPS'leri bile denemeniz için yeterlidir.

Yapacağınız onca kurulumun boşa gitmemesi için benim tavsiyem uzun vadede kullanabileceğiniz özellik ve maliyetlerde bir sunucu oluşturmanızdır.

Ücretsiz 100$ kredi bağlantısı

60 günlük denemeniz sonunda eğer devam etmek istemezseniz hiç bir ücret ödemeyeceksiniz. Hizmeti kullanmaya devam etmek isterseniz harcamanız 25$'a ulaştığında benim hesabıma da 25$ kredi yüklenecektir.

Diğer bir deyişle, siz 100$ ücretsiz krediyi her halükarda kazanırken, daha sonra ücretli devam etmeye karar verirseniz ben de 25$ kredi kazanacağım.

Copyright © 2022 - Evren BAL