Sıra (Queue) yönetimi için, RabbitMQ gerektirmeden kullanılabilecek, küçük çaplı kullanımlar için gayet yeterli kütüphaneler olsa da, bir VPS’imiz varsa, Docker ile 1 dakikadan kısa sürede ayağa kalkacak bir RabbitMQ’yu projeye dahil edip onun üzerinden yürümek hem geleceğe yönelik, hem de şu an için tertemiz performanslı bir çözüm olacaktır. Bu nedenle Full Stack proje geliştiriyoruz yazı dizisi kapsamında RabbitMQ’yu projeye dahil ettim.

Mysql ve Redis’te olduğu gibi, Rabbit MQ için de Bitnaminin sağladığı kalıbı kullanacağım.

Önce docker-compose.yaml dosyamızı oluşturalım

version: '2'
 services:
  rabbitmq:
   build: .
   ports:
    - '4369:4369'
    - '5672:5672'
    - '25672:25672'
    - '15672:15672'
   volumes:
    - <yerelveridizini>:/bitnami
   environment:
    - RABBITMQ_USERNAME=<kullanıcıadı>
    - RABBITMQ_PASSWORD=<şifre>

akabinde dockerbuild dosyamızı oluşturalım

ROM bitnami/rabbitmq:latest
 LABEL maintainer "Bitnami containers@bitnami.com"
 Modify the default container user
 USER 1000

Ben varsayılan 1001 kullanıcısı yerine 1000 id’li kullanıcıyla çalıştırmak istediğim için özel bir build dosyası oluşturdum. Siz dilerseniz docker-compose.yaml dosyasında build: . satırı yerine image: bitnami/rabbitmq:latest satırını koyarak varsayılan şekilde kullanabilirsiniz.

Bundan sonra tek yapmamız gereken docker-compose up -d komutunu vermek, ve rabbitmq sunucumuz ayağa kalktı bile. Artık http://SUNUCUIPSI:15672 portuna bağlanarak RabbitMQ paneline erişebilirsiniz.

Sorularınız varsa veya fikir alışverişi yapmak isterseniz yorumlardan, Twitter , LinkedIn veya Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Sevgiler…

Bu Yazıda Yapılan Değişiklikler
 • 11.05.2022: Yazı özeti düzenlendi.