Rabbit MQ

Docker ile RabbitMQ kurulumu

Sıra (Queue) yönetimi için, RabbitMQ gerektirmeden kullanılabilecek, küçük çaplı kullanımlar için gayet yeterli kütüphaneler olsa da, bir VPS’imiz varsa, Docker ile 1 dakikadan kısa sürede ayağa kalkacak bir RabbitMQ’yu projeye dahil edip onun üzerinden yürümek hem geleceğe yönelik, hem de şu an için tertemiz performanslı bir çözüm olacaktır. Bu nedenle Full Stack proje geliştiriyoruz yazı dizisi kapsamında RabbitMQ’yu projeye dahil ettim.

Mysql ve Redis’te olduğu gibi, Rabbit MQ için de Bitnaminin sağladığı kalıbı kullanacağım.

Önce docker-compose.yaml dosyamızı oluşturalım

version: '2'
 services:
  rabbitmq:
   build: .
   ports:
    - '4369:4369'
    - '5672:5672'
    - '25672:25672'
    - '15672:15672'
   volumes:
    - <yerelveridizini>:/bitnami
   environment:
    - RABBITMQ_USERNAME=<kullanıcıadı>
    - RABBITMQ_PASSWORD=<şifre>

akabinde dockerbuild dosyamızı oluşturalım

ROM bitnami/rabbitmq:latest
 LABEL maintainer "Bitnami [email protected]"
 Modify the default container user
 USER 1000

Ben varsayılan 1001 kullanıcısı yerine 1000 id’li kullanıcıyla çalıştırmak istediğim için özel bir build dosyası oluşturdum. Siz dilerseniz docker-compose.yaml dosyasında build: . satırı yerine image: bitnami/rabbitmq:latest satırını koyarak varsayılan şekilde kullanabilirsiniz.

Bundan sonra tek yapmamız gereken docker-compose up -d komutunu vermek, ve rabbitmq sunucumuz ayağa kalktı bile. Artık http://SUNUCUIPSI:15672 portuna bağlanarak RabbitMQ paneline erişebilirsiniz.

Sorularınız varsa veya fikir alışverişi yapmak isterseniz yorumlardan, Twitter , LinkedIn veya Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Sayfanın sol alt köşesinde yer alan zil ikonuna tıklayarak tarayıcı bildirimlerine abone olabilir, yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz. Sevgiler…

Bu yazıyı beğendiniz mi?
1
Bana sosyal medya hesaplarımdan ulaşın

Evren Bal

Merhaba Dünya. Teknoloji delisi, farklı düşünmeyi seven, 1996'dan beri Internet canlısı, garajdan başarı hikayesi çıkartmayı becerememiş, çünkü garajdan hiç çıkmayan bir insanım. :) Bana buradan veya sosyal medyadan ulaşmanızı, birlikte her konuda fikir alışverişi ve beyin jimnastiği yapmayı heyecanla bekliyorum.

Soru ve Önerileriniz?