Gözlere dost, mavi ışığa düşman ekran filtresi f.lux

Eğer siz de benim gibi uzun saatler bilgisayar başında kalıyorsanız veya ekrana bakmak gözlerinizi yoruyor ve başınızı ağrıtıyorsa bu uygulamayı mutlaka denemelisiniz.


Gözlere dost, mavi ışığa düşman ekran filtresi f.lux

Bu yazımda sizlere senelerdir bilgisayarımın sağ alt köşesinde sessiz sakin çalışan, dün yanlışlıkla kapatarak ne kadar harika bir program olduğunu tekrar hatırladığım ve bunu yazmalıyım dediğim f.lux’dan bahsetmek istiyorum. Eğer siz de benim gibi uzun saatler bilgisayar başında kalıyorsanız veya ekrana bakmak gözlerinizi yoruyor ve başınızı ağrıtıyorsa bu uygulamayı mutlaka denemelisiniz.

f.lux konumunuz ve günün saatine göre ekran sıcaklığınızı otomatik olarak ayarlayan, platform bağımsız (mac, linux, windows, android ve ios’da) kullanabileceğiniz, kişisel kullanım için tamamen ücretsiz bir yazılım. Özellikle gece kullanımı sırasında göz yorgunluğunu azaltmak ve uyku düzeninin bozulmasını azaltmaya yarayan harika bir programcık.

f.lux olmadan ve f.lux ile temsili görüntü.
Çok fazla sarartmadan, daha gerçeğe yakın kullanabilir, veya renk sıcaklığını daha da düşürerek sapsarı bir ekrana bakabilirsiniz.

f.lux yeni nesil cep telefonlarında yer alan yazılımsal mavi ışık filtresinin çok daha gelişmişi ve sadece telefonlarda değil bilgisayarlarda da kullanılabiliyor. f.lux ile dilerseniz varsayılan olarak belirlenen ayarları kullanabilir veya bu ayarları kendi düzeniniz ve isteğinize göre özelleştirebilirsiniz.

Bu müthiş programcığı bilgisayarınıza kurduğunuzda hem gözleriniz daha az yorulacak, hem uyku saati yaklaştığında siz farkına varmadan ve hafifçe devreye giren sarı ışık ile uykuya daha rahat geçeceksiniz.

Doğru renkleri görmek benim için önemli olduğundan çok agresif ayarlar yapmadım.
Siz daha erken saate, daha sıcak renklere geçebilirsiniz veya F.LUX’u sadece belirli uygulamalarda devre dışı bırakabilirsiniz.

Kullanıcıların çok küçük bir bölümünü ilgilendirecek bir dipnot. Eğer Philips Hue ışıklarınız varsa F.LUX ile onların kontrolünü de sağlayabiliyorsunuz. 🙂

Haydi siz de gözlerinize bir iyilik yapın ve F.LUX’ı resmi sitesinden indirerek kullanmaya başlayın.

Bir soru, öneri ya da yorumunuz mu var?

Evren Bal

Ben Evren BAL

1996'dan beri ‘Internet canlısıyım!’

Evren Bal Hakkında daha fazla bilgi.

Tanışmak isterseniz hemen sosyal medyadan iletişime geçebilirsiniz.

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

  • Bir sorunuz mu var?
  • Yazıda bir hata mı farkettiniz?
  • Sayfa ile ilgili bir öneriniz mi var?
  • Yazmamı önereceğiniz bir konu mu var?

Lütfen iletişim formunu kullanarak veya sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşın.

Digital Ocean Logo

VPS sunucusu denemek ister misiniz?

Digital Ocean'a referans bağlantımdan kayıt olarak yeni oluşturacağınız hesabınızı 60 gün geçerli 100$ kredi ile açabilirsiniz. Bu miktar yüksek performanslı VPS'leri bile denemeniz için yeterlidir.

Yapacağınız onca kurulumun boşa gitmemesi için benim tavsiyem uzun vadede kullanabileceğiniz özellik ve maliyetlerde bir sunucu oluşturmanızdır.

Ücretsiz 100$ kredi bağlantısı

60 günlük denemeniz sonunda eğer devam etmek istemezseniz hiç bir ücret ödemeyeceksiniz. Hizmeti kullanmaya devam etmek isterseniz harcamanız 25$'a ulaştığında benim hesabıma da 25$ kredi yüklenecektir.

Diğer bir deyişle, siz 100$ ücretsiz krediyi her halükarda kazanırken, daha sonra ücretli devam etmeye karar verirseniz ben de 25$ kredi kazanacağım.

Copyright © 2022 - Evren BAL