İçeriğe geç

api ile etiketlenmiş yazılar


API

RestApi ve HATEOAS kavramı

HATEOAS İngilizce "Hypermedia as the Engine of Application State" cümlesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltma ve REST API mimarisinin temel özelliklerinden biri. HATEOAS sayesinde istemciler bir REST API'yi nasıl tüketeceklerini bilmeden (veya asgari bilgiyle) o REST API'yi kullanabilirler. Bu yazıda basit örneklerle Hateoas'ı inceleyeceğiz.
Yazının tamamını oku...
0
Full Stack Web Projesi
Javascript
CSS
Tailwind CSS
Vue.Js
PHP
PhalconPHP
DevOps

Full Stack Proje Geliştiriyoruz

A'dan Z'ye FullStack bir proje geliştirmeye ne dersiniz? Gelin RestAPI'den hizmet verecek bir backend, onu tüketecek Vue.js ile oluşturulmuş bir frontend ve gerekecek tüm sunucu kurumlarını birlikte yapalım.
Yazının tamamını oku...
0
Rest Api Uri yapısı nasıl olmalı?

REST API URI yapısı nasıl olmalı?

dayanan) kurallar var. Eğer adresleri belirli bir standart ve mantık çerçevesinde oluşturursanız API'yi dokümante etmeniz ve kullanıcıların öğrenmesi daha kolay olur, aksi takdirde API'yi kullanan bir çok yazılımcı kulaklarınızı çınlatacaktır. ;)
Yazının tamamını oku...
Rest Api tasarım incelikleri

REST API tasarım incelikleri

Tek tabanca bir geliştirici ve küçük orta büyüklükte bir web sitesi oluşturuyorsan bir RESTApi'ye ihtiyacın olmayacak, bildiğin yöntemle devam edebilirsin. Fakat web sitesinin, mobil cihazların, belki diğer web sitelerinin tüketici olacağı bir backend tasarlaman gerekiyorsa o zaman REST API tasarımın inceliklerini öğrenmen gerekiyor.
Yazının tamamını oku...
0
Rest Api Bileşenleri
PhalconPHP
DevOps

RESTful API bileşenleri

platform bağımsız web servisler sunmak istiyorsunuz ve benim gibi gerekmese dahi en düşük kaynakla en yüksek performansı elde etme konusunda takıntılısınız. Ben de öyleyim ve bu yazıda bu konudaki fikirlerimi paylaşıyorum.
Yazının tamamını oku...
0