Windows 10 Golang kurulumu

Bu yazıda Windows’da Golang kurulumunun nasıl yapılacağını adım adım inceliyoruz.


Windows 10 Golang kurulumu

Bu yazıda Windows 10’da Golang kurulumu nasıl anlatılır özetleyeceğim. Linux kurulumunu anlattığım diğer yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Windows 10 kullanıyorsanız, WSL kurulumu yaparak ardından Linux kurulum adımlarını takip etmenizi tavsiye ederim.

İlk adım: Kurulması gerekenler

 • GO ile çoğu zaman açık kaynaklı Git kütüphanelerine başvuracaksınız. Bunun için, eğer yüklü değilse Git for Windows kurarak başlamalısınız.
 • GO kurulum dokümanı sayfasına giderek Microsoft Windows için son Go sürümünü ( bu yazının yazıldığı an itibarı ile 1.17 ) kurarak devam etmelisiniz.
 • CMD komut istemcisini açarak go version yazıp enter’a basın.
 • Aşağıdaki gibi bir çıktı görmelisiniz
Ben WSL kullandığım için, Windows’da kurulu olan sürüm biraz eski

İkinci adım: Go çalışma alanımızı oluşturalım

Öncellikle go çalıştırılabilir dosyalarına ulaşılabilir olduğundan emin olmalıyız. Eğer bu dosyalara ulaşılabilir değilse bir önceli bölümdeki komut sonrası da hata almış olmalısınız. Kontrol için “Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş Sistem Seçenekleri ( Control Panel > System and Security > System > Advanced System Settings )” ekranını açın ve sonra “Ortam Değişkenleri” düğmesine tıklayın. Path değişkeni içinde Go’yu kurduğunuz dizin içerisindeki bin dizininin ( Örneğin C:\Go\bin ) olduğundan emin olun. Bu Go komutunu herhangi bir dizin içinden çalıştırabilmenizi sağlar.

Go’nun düzgün kurulduğu ve çalıştığından emin olduktan sonra bilgisayarınızda istediğiniz yerde bir go çalışma klasörü oluşturun. ( Örneğin c:\projeler\go gibi ). Bu klasör içinde de “bin”, “pkg” ve “src” isimli klasörlere ihtiyacımız olacaktır.

Bu klasörlerin amaçları;

 • bin Go çalıştırılabilir dosyalarının bulunduğu dizindir.
 • src Go kaynak dosyalarınızı saklayacağınız dizindir
 • pkg Go paket nesnelerinin saklanacağı dizindir

Üçüncü adım: GOPATH ortam değişkenini oluşturun

Go çalışma alanınızın bilgisayarda nerede konumlandığını GOPATH ortam değişkeninden okur. Böylece indirilen paketleri, oluşturulan çalışabilir dosyaları ve paketleri bu dizin altında kaydeder gerektiğinde de burada arar.

İkinci adımın başında yaptığımız gibi ortam değişkenleri ekranını açın, fakat bu sefer PATH’i değişkenini düzenlemek yerine GOPATH adında yeni bir değişkeni oluşturacağız ve değer olarak yeni oluşturduğumuz Projeler>Go dizinini göstereceğiz.

GOPATH değerinin düzgün belirlendiğinden emin olmak için yeni bir komut istemci penceresi açıp echo %GOPATH% komtunu girebilirsiniz.

Dördüncü adım: Deneme ve ilk programımızı çalıştırma

Bütün bu kurulumları ve ayarları yaptıktan sonra Go’nun çalışmaya hazır olduğunu test etmek için örnek bir go programı indirip çalıştırabiliriz.

Bunun için yeni bir komut istemi penceresi açın ve şu komutu çalıştırın: go get github.com/golang/example/hello

Kodun indirilme işlemi bittikten sonra şunu yazın %GOPATH%/bin/hello

Eğer her şey yolunda gittiyse aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Bu ekranı gördünüz mü?

Harikaaaa! Go kurulumunu tamamladınız. Bir sorun yaşarsanız bana sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

Kapak fotoğraf Lisa tarafından Pexels ‘de paylaşılmıştır.

Bu Yazıda Yapılan Değişiklikler
 • 11.05.2022: Yazı özeti düzenlendi.

Bir soru, öneri ya da yorumunuz mu var?

Evren Bal

Ben Evren BAL

1996'dan beri ‘Internet canlısıyım!’

Evren Bal Hakkında daha fazla bilgi.

Tanışmak isterseniz hemen sosyal medyadan iletişime geçebilirsiniz.

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

 • Bir sorunuz mu var?
 • Yazıda bir hata mı farkettiniz?
 • Sayfa ile ilgili bir öneriniz mi var?
 • Yazmamı önereceğiniz bir konu mu var?

Lütfen iletişim formunu kullanarak veya sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşın.

Digital Ocean Logo

VPS sunucusu denemek ister misiniz?

Digital Ocean'a referans bağlantımdan kayıt olarak yeni oluşturacağınız hesabınızı 60 gün geçerli 100$ kredi ile açabilirsiniz. Bu miktar yüksek performanslı VPS'leri bile denemeniz için yeterlidir.

Yapacağınız onca kurulumun boşa gitmemesi için benim tavsiyem uzun vadede kullanabileceğiniz özellik ve maliyetlerde bir sunucu oluşturmanızdır.

Ücretsiz 100$ kredi bağlantısı

60 günlük denemeniz sonunda eğer devam etmek istemezseniz hiç bir ücret ödemeyeceksiniz. Hizmeti kullanmaya devam etmek isterseniz harcamanız 25$'a ulaştığında benim hesabıma da 25$ kredi yüklenecektir.

Diğer bir deyişle, siz 100$ ücretsiz krediyi her halükarda kazanırken, daha sonra ücretli devam etmeye karar verirseniz ben de 25$ kredi kazanacağım.

Copyright © 2022 - Evren BAL