Tailwind Css nerede kullanılır? Tailwind Css nerede kullanılmaz?

Tailwind CSS harika özellikler getirse de bazı durumlarda dikkatli kullanılması, bazı durumlarda hiç kullanılmaması daha iyi. Gelin bu yazıda TailwindCSS nerede kullanılmaz onu inceleyelim.


Tailwind Css nerede kullanılır? Tailwind Css nerede kullanılmaz?

CSS frameworklerine farklı bir bakış açısı getiren, JIT modu ile PurgeCSS kavramını daha da ileriye götüren Tailwind CSS’i ben de çok seviyorum, ama siz siz olun bir programlama dili ya da framework’e çok aşık olmayın. Çünkü bu bazı sevgiler vardır ki ‘onun ayrı o ayrı deriz’ 😉

Tailwind CSS, günlük ihtiyaçlar olmayan, bir geliştirici ya da geliştirici takımı tarafından sürekli güncellenen veya bu imkan olan projelerde harika bir seçenek. Gereksiz CSS sınıfları ile doldurulmamış, tertemiz ve ihtiyaç kadar bir CSS oluşturuyor. Fakat ya bu bir blog sitesiyse? Yarın hangi stilin kullanılacağını bilmiyorsanız? Arkasında bir geliştirici olmayacaksa? Bu durumda Tailwind hala kullanışlı mı?

Diyelim ki “şu elemana bir p-3 sınıfı ekleyip biraz daha fazla padding vereyim” dediniz. O da ne? Css dosyanızda p-3 yok… Projede yer almayan, siz o an gereksiz gördüğünüz için Tailwind’in de gereksiz görerek stil dosyanıza koymadığı bir stile ihtiyacınız olduğunda Tailwind harika ama aslında kötü bir tercihmiş diyeceksiniz.

Ben bu bloğun temasını Tailwind CSS tabanlı olarak geliştirdim ve maalesef bu sıkıntıyı zaman zaman yaşıyorum. Elzemse açıp temaya ekleyip, güncellenmiş halini yeniden yüklüyorum, ya da özel CSS alanını kullanarak ufak tefek eklemeleri yapıyorum.

Fakat normal bir kullanıcı, Tailwind CSS’in varsayılan sınıflarını bilse dahi istediği stili veremez. Çünkü bu sitede Tailwind CSS değil, benim temayı oluştururkenki ihtiyaçlarıma göre oluşturulmuş çok küçük bir alt kümesi var.

Özetle; tasarıma odaklı çalışan, yeni sürümler çıkartacak veya güncellemeler yapacak bir ekip yada geliştirici varsa Tailwind CSS harika.

Blog, web sitesi, e-ticaret sitesi vb. gerektiğinde ufak düzenlemeler yapmanız gereken bir siteniz varsa Tailwind CSS uygun değil, bu gibi durumlarda benim tercihim Bootstrap veya Bulma’dan yana.

Bu Yazıda Yapılan Değişiklikler
  • 11.05.2022: Yazı özeti düzenlendi.

Bir soru, öneri ya da yorumunuz mu var?

Evren Bal

Ben Evren BAL

1996'dan beri ‘Internet canlısıyım!’

Evren Bal Hakkında daha fazla bilgi.

Tanışmak isterseniz hemen sosyal medyadan iletişime geçebilirsiniz.

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

  • Bir sorunuz mu var?
  • Yazıda bir hata mı farkettiniz?
  • Sayfa ile ilgili bir öneriniz mi var?
  • Yazmamı önereceğiniz bir konu mu var?

Lütfen iletişim formunu kullanarak veya sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşın.

Digital Ocean Logo

VPS sunucusu denemek ister misiniz?

Digital Ocean'a referans bağlantımdan kayıt olarak yeni oluşturacağınız hesabınızı 60 gün geçerli 100$ kredi ile açabilirsiniz. Bu miktar yüksek performanslı VPS'leri bile denemeniz için yeterlidir.

Yapacağınız onca kurulumun boşa gitmemesi için benim tavsiyem uzun vadede kullanabileceğiniz özellik ve maliyetlerde bir sunucu oluşturmanızdır.

Ücretsiz 100$ kredi bağlantısı

60 günlük denemeniz sonunda eğer devam etmek istemezseniz hiç bir ücret ödemeyeceksiniz. Hizmeti kullanmaya devam etmek isterseniz harcamanız 25$'a ulaştığında benim hesabıma da 25$ kredi yüklenecektir.

Diğer bir deyişle, siz 100$ ücretsiz krediyi her halükarda kazanırken, daha sonra ücretli devam etmeye karar verirseniz ben de 25$ kredi kazanacağım.

Copyright © 2022 - Evren BAL