Tailwind CSS Just In Time Modu

Bu yazı Tailwind CSS’i bildiğiniz ve kullandığınız düşünülerek yazılmıştır. Eğer Tailwind CSS’i ilk defa duyduysanız öncellikle TailwindCSS nedir? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye derim.

Tailwind CSS’in ‘native purge css’ desteği uzun süre kendisini öne çıkaran bir özellik oldu. Geliştirme ortamında tüm bileşenler dahil edildiğinde devasa boyutlarda olan CSS çıktısı, ön yüzde kullanılmayan sınıfların css’ten çıkartılması ile oldukça küçük hale geliyordu. Tailwind 2.1 sürümü ile birlikte bu özelliği bir adım öteye götürerek Just In Time (gerektiğinde) modunu devreye soktu. Artık tamamı oluşturulan CSS’den gereksiz sınıfları çıkartmak yerine, daha oluşum aşamasında sadece gerekli sınıfları oluşturarak inanılmaz bir performans artışı ve çok kısa derleme süreleri sağlamaya başladı.

Ben Tailwind JIT modunu blogumdaki mevcut temam HoneyWind’i geliştirirken aktif olarak kullandım ve sağladığı avantajlara hayran kaldım. Bundan sonra JIT mod olmadan Tailwind kullanabileceğimi sanmıyorum. (Ufacık değişiklikte onlarca saniye derleme süresi beklemek dayanılmaz)

Tailwind CSS Just In Time Modu neler sağlıyor?

 • Çok hızlı derleme süreleri: Tailwind CLI derleyicisi ile 3-8 saniye arasında süren derleme süreleri Webpack ile 30-45 saniyelere çıkıyordu. JIT modu kullandığımız derleyici araçlardan bağımsız olarak bu süreyi 800ms’lere kadar düşürüyor. (Her seferinde sıfırdan derleme yapmıyorsak 3ms’lere kadar inebiliyor.)
 • Tüm varyantlar emrinizde: Normal şartlarda ‘focus-visible’, ‘active’, ‘disabled’ gibi sınıflar açık olarak gelmiyor, kullanmak istiyorsak yapılandırma dosyası içerisinde belirtmemiz gerekiyordu. JUSt modu ile dosya boyutunu küçük, derleme süresini kısa tutmak için yapılan bu kısıtlamaya gerek kalmıyor.
 • Sınırsız CSS sınıfı: Bazen aşırı spesifik css ihtiyaçlarımız oluyor (top: -333px gibi) ve tailwind (veya diğer CSS frameworkleri) içerisinde olmadığı için özel sınıflar belirlemek zorunda kalıyorduk. Just In Time modunda tüm stiller ihtiyaca göre oluşturulduğundan bu sınırlamadan kurtuluyor ve top[-333px] gibi tanımlar kullanabiliyoruz.
 • Geliştirme ve Üretim ortamında aynı CSS: Geliştirme ortamı da dahil sadece gereken stiller oluşturulduğu için, üretimde daha küçük css elde etmek için ‘purge css’ kullanma mecburiyeti ortadan kalkıyor.
 • Geliştirme ortamı için daha yüksek tarayıcı performansı: Geliştirme sürümünüz üretim sürümü gibi küçük boyutlu olduğu için tarayıcı geliştirme ortamında da birkaç mb’lık bir CSS dosyasını derlemek ve uygulamak zorunda kalmıyor ve geliştirme ortamınızın performansı yükselmiş oluyor.

JIT modu nasıl etkinleştilir?

just-in-time modu etkinleştirmek için tailwind yapılandırma dosyanıza mode : ‘jit’ satırını eklemeniz yeterli.

JIT modu tema dosyalarınızı tarayarak sadece ihtiyacınız olan dosyaları tarayacağı için purge seçeneği içerisine hangi tür dosyaların tema dosyası olduğunu tanımlamanız önemli.

 // tailwind.config.js
 module.exports = {
  mode: 'jit',
  // These paths are just examples, customize them to match your project structure
  purge: [
   './public/**/*.html',
   './src/**/*.{js,jsx,ts,tsx,vue}',
  ],
  theme: {
   // ...
  }
  // ...
 }

JIT Watch modu nasıl etkinleştirilir?

Tema dosyalarınız değişltiğinde css’in yeniden oluşturulmasını sağlamak için watch modunu kullanabilirsiniz. package.json dosyanızı aşağıdaki şekilde düzenleyerek tailwind watch modunda çalıştırabilirsiniz. (npm run dev komutu ile çalıştırdığınızda tailwind watch modunda çalışacaktır.)

// package.json
{
 // ...
 scripts: {
  // Set TAILWIND_MODE=watch when starting your dev server
  "dev": "TAILWIND_MODE=watch postcss -i tailwind.css -o build.css --watch",

  // Do not set TAILWIND_MODE for one-off builds
  "build": "postcss -i tailwind.css -o build.css",
  // ...
 },
 // ...
}

Başlık Fotoğrafı: by Ferenc Almasi on Unsplash

Bu yazıyı beğendiniz mi?
Beğen
Bana sosyal medya hesaplarımdan ulaşın

Evren Bal

Merhaba Dünya. Teknoloji delisi, farklı düşünmeyi seven, 1996'dan beri Internet canlısı, garajdan başarı hikayesi çıkartmayı becerememiş, çünkü garajdan hiç çıkmayan bir insanım. :) Bana buradan veya sosyal medyadan ulaşmanızı, birlikte her konuda fikir alışverişi ve beyin jimnastiği yapmayı heyecanla bekliyorum.

1 Yanıt

 1. 25 Eylül 2021

  […] frameworklerine farklı bir bakış açısı getiren, JIT modu ile PurgeCSS kavramını daha da ileriye götüren Tailwind CSS’i ben de çok seviyorum, ama […]

Soru ve Önerileriniz?

%d blogcu bunu beğendi: