Docker ve Portainer kurulumu

Hangi sistem olursa olsun Docker’ı kurduktan sonra benim ilk yaptığım Potainer kurmak oluyor. Portainer, Docker’la komut isteminden yaptığınız bir çok işlemi görsel bir yönetim panelinden yapmanızı sağlayan bir araç. Yeni sürümleri ile Kubernetes yönetimi de yapmaya başlamış olsa da o konuda pek başarılı değil, ama Docker ve Docker Swarm için kullandığım tek araç.


Docker ve Portainer kurulumu

Dün “Digital Ocean’da VPS kurulumu” başlıklı bir yazı ile Ubuntu 20.04 LTS yüklü bir makineye hazır hale getirmiştik. Bundan sonra değineceğim konularda kurulumları genelde Docker konteyner’i olarak yapacağım için kısaca Ubuntu makine üzerine Docker kurulumuna da kısaca değinmek istiyorum. Böylece bu sitedeki yazıları takip ederek benimle eş zamanlı olarak ilerleyebilirsiniz.

Açıkçası Amerika’yı yeniden keşfetmeye ve Docker dokümanındaki her şeyi buraya tekrar yazmaya gerek yok. Docker dokümanındaki Ubuntu kurulum bölümünde

 • “Eski Sürümlerin Kaldırılması” – “Uninstall old versions”
 • “Repo’dan kurulum” – “Install using the repository”

bölümündeki aşamaları takip ederseniz Docker kurulumunu gerçekleştirmiş olacaksınız.

Hangi sistem olursa olsun Docker’ı kurduktan sonra benim ilk yaptığım Potainer kurmak oluyor. Portainer, Docker’la komut isteminden yaptığınız bir çok işlemi görsel bir yönetim panelinden yapmanızı sağlayan bir araç. Yeni sürümleri ile Kubernetes yönetimi de yapmaya başlamış olsa da o konuda pek başarılı değil, ama Docker ve Docker Swarm için kullandığım tek araç.

Portainer’ı tek başına çalışan bir Docker ortamına kuracaksanız şunları yapmanız gerekiyor

docker volume create portainer_data
docker run -d -p 8000:8000 -p 9000:9000 --name=portainer --restart=always -v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock -v portainer_data:/data portainer/portainer-ce

Bu Docker komutlarını tek tek inceleyelim;

 • docker run ana komutumuz, docker bundan sonra vereceğim parametrelere göre bir konteyner çalıştırmanı istiyorum demek
 • -d detached mod’u ifade ediyor, yani komutu verdikten sonra çıktı olarak ekranda görmeyeksiniz ve arka planda çalışmaya devam edecek demek
 • -p 8000:8000 Portainer hem sunucu, hem de istemci bileşenlerinden oluşuyor, istemci bileşenin sunucuya bağlanacağı SSH tüneli port 8000’den dinliyor. Eğer bu portu dışarıya açarsanız bu portainer sunucusuna başka portainer istemcilerinin bağlanabilmesinin yolunu da açık bırakmış olursunuz. Eğer tek çalışacağından emin olduğunuz bir kurulumsa port 8000’i dışarı açmasanız da bir sorun olmayacaktır.
 • -p 9000:9000 Port 9000, portainer yönetim paneline bağlanacağınız port. Sol taraftaki 9000 dışarıya açacağınız port, sağdaki 9000 ise içeride yönlendireceğiniz portu ifade ediyor. Portainer sunucusunun içeride port 9000’de çalıştığını bildiğimiz için dışarıdaki 9000’i içerideki 9000’le eşleştir demiş oluyoruz. Bunu x:9000 şeklinde yapabilir, ve browser’inizle portainer paneline bağlanmak için dilediğiniz bir “X” portunu kullanabilirsiniz.
 • --name portainer konteynerimize bir ad veriyoruz, bu parametreyi vermezsek docker konteynerimize rasgele bir isim veriyor.
 • -v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock Bu parametre Ubuntu 20.04 makinemizdeki docker’i konteyner ile eşleştirmemizi sağlıyor. Çok ileri seviye docker kullanmadığınız sürece bunun detayını bilmeye hiç bir zaman ihtiyacınız olmayacak. Fakat genel bilmeniz gereken şey -v parametresi ile ana makinedeki bir klasör veya dosyayı, konteyner içine tanımlayabileceğinizdir.
 • -v portainer_data:/data Docker’de oluşturduğumuz portainer_data volume’ünü konteyner içindeki data bölümü ile eşleştirdik. Portainer verisi mysql veya redis sunucularınızın verileri gibi aman kaybetmeyeyim diyeceğiniz bir veri olmadığı için varsayılan şekilde yazıp geçebilirsiniz. 🙂
 • portainer/portainer-ce son olarak Docker’a çalıştıracağı kalıp dosyasının adını veriyoruz ve sistemde olmayan kalıp dosyasını docker.hub’dan otomatik olarak indiriyor. Özetle bu imajı, verdiğim bütün bu parametrelerle çalıştır dedik.

Kısa bir süre sonra portainer kurulumu tamamlanmış olacak ve portainer panelinize http://sunucu_adresi:9000 url’sinden erişebileceksiniz.

Tebrikler, artık Ubuntu üzerinde dilediğiniz konteyneri çalıştırabilir, konteynerlerinizin yönetimini de portainer ile kolayca yapabilirsiniz.

Sorularınız varsa veya fikir alışverişi yapmak isterseniz yorumlardan, Twitter , LinkedIn veya Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Sevgiler…

Bu Yazıda Yapılan Değişiklikler
 • 11.05.2022: Yazı özeti düzenlendi.

Bir soru, öneri ya da yorumunuz mu var?

Evren Bal

Ben Evren BAL

1996'dan beri ‘Internet canlısıyım!’

Evren Bal Hakkında daha fazla bilgi.

Tanışmak isterseniz hemen sosyal medyadan iletişime geçebilirsiniz.

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

 • Bir sorunuz mu var?
 • Yazıda bir hata mı farkettiniz?
 • Sayfa ile ilgili bir öneriniz mi var?
 • Yazmamı önereceğiniz bir konu mu var?

Lütfen iletişim formunu kullanarak veya sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşın.

Digital Ocean Logo

VPS sunucusu denemek ister misiniz?

Digital Ocean'a referans bağlantımdan kayıt olarak yeni oluşturacağınız hesabınızı 60 gün geçerli 100$ kredi ile açabilirsiniz. Bu miktar yüksek performanslı VPS'leri bile denemeniz için yeterlidir.

Yapacağınız onca kurulumun boşa gitmemesi için benim tavsiyem uzun vadede kullanabileceğiniz özellik ve maliyetlerde bir sunucu oluşturmanızdır.

Ücretsiz 100$ kredi bağlantısı

60 günlük denemeniz sonunda eğer devam etmek istemezseniz hiç bir ücret ödemeyeceksiniz. Hizmeti kullanmaya devam etmek isterseniz harcamanız 25$'a ulaştığında benim hesabıma da 25$ kredi yüklenecektir.

Diğer bir deyişle, siz 100$ ücretsiz krediyi her halükarda kazanırken, daha sonra ücretli devam etmeye karar verirseniz ben de 25$ kredi kazanacağım.

Copyright © 2022 - Evren BAL