Ubuntu sunucunuzu güncellemek, sisteminizi en yeni özelliklerle ve güvenlik iyileştirmeleriyle güncel tutmak için gerekli bir adımdır. Ancak, CyberPanel ve OpenLiteSpeed veya LiteSpeed Enterprise gibi web hizmetlerini çalıştırırken, özellikle beklenmeyen sorunlara yol açabilir.

CyberPanel zaten kuruluysa işletim sistemini güncellemenin önerilmediğini ve hatalara neden olabileceğini unutmayın. En iyi ve önerilen yaklaşım, temiz bir işletim sistemi üzerinde kurulum yapmaktır. Ancak, işlemi zaten tamamladıysanız ve benim de bir müşteri web sitesinde karşılaştığım gibi yanıt vermeyen bir CyberPanel ve LiteSpeed WebAdmin paneli sorunuyla karşılaştıysanız ne yapmalısınız? Bu senaryoda CyberPanel yönetim arayüzüne (port 8090) ve LiteSpeed WebAdmin Paneline (port 7080) erişimi kaybedebilirsiniz. Tbii ki bu çözülmesi gereken kritik bir sorun.

Çözüme dalmadan önce başka bir makalenin konusu olan MariaDB, LiteSpeed ve LSAPI gibi diğer ilgili yazılım bileşenlerini güncellemenizi tavsiye ederim. Şimdi, benim durumumda etkili bir şekilde çalışmış olan çözümü sizlerle paylaşayım.

Çözüm: CyberPanel’i Güncelleme

Aslında CyberPanel ve LiteSpeed WebAdmin Panelinin yanıt vermeme sorununu çözmek CyberPanel’i en son sürüme güncellemekle çözülebilen basit bir sorun.
Cyberpanel’i en son sürüme yükseltme için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

sh <(curl https://raw.githubusercontent.com/usmannasir/cyberpanel/stable/preUpgrade.sh || wget -O - https://raw.githubusercontent.com/usmannasir/cyberpanel/stable/preUpgrade.sh)

root kullanıcısı yerine sudo kullanıcı kullanıyorsanız, aşağıdaki komutu kullanın:

sudo su - -c "sh <(curl https://raw.githubusercontent.com/usmannasir/cyberpanel/stable/preUpgrade.sh || wget -O - https://raw.githubusercontent.com/usmannasir/cyberpanel/stable/preUpgrade.sh)"

Bu basit işlem, CyberPanel ve LiteSpeed WebAdmin Paneli erişimini geri yüklemenize yardımcı olabilir, web hizmetlerinizin sorunsuz çalışmasını sağlar.